Monday, January 12, 2015

Srljamo li kojekude?

Tekst objavljen u "Svedoku" br.962 od 30.12.2014 


Kuda ide(mo) Srbija?
Stvarno, kuda ide Srbija, kuda i kako zajedno hodimo? Srljamo li kojekude ili hodamo znajući gde ćemo stići i šta će se usput svima nama događati?

Paradoksalna je, istorijski gledano, stalna neodlučnost društva u Srbiji za dijalog o jasnim pravcima sopstvenog razvoja i istovremena dokazana lakoća odlučnosti da se podrži, učestvuje i navija za različite vrste konflikata, redovno sa tragičnim posledicama po društvo u celini.

Površni, nedosledni i nejasni u volji za razvojem, a čitki, dosledni i jasni u volji da se stalno bavimo konfliktima, da im budemo izazivači ili žrtve.

A ne može oba, s istim uspehom. I ne može biti jasnog odgovora o tome kuda idemo, ako u samom društvu  nema temeljitog, dobrovoljnog dijaloga o tome.

Možda je lakše odgovoriti na pitanja o nama slikajući kontekste drugih koji su, nekada ranije, bili u sličnoj situaciji kao mi danas, s nejasnom budućnošću, s previše nepravdi,zebnji i strahova, a premalo izvesnosti i poverenja u sebe same i u sopstvenu sposobnost da se razviju kao društvo na korist svih pojedinaca, da zasluže osobine koje ih,  merljivo, stavljaju u red razvijenih, za život poželjnih društava.

U stanju veoma sličnom našem bila je većina evropskih društava u prvoj polovini XX veka, a kasneći za njima pedesetak godina ponovili smo sve njihove greške krajem tog istog veka.

Delimo prostor, a ne delimo epohu, vreme, zrelost društava s kojima želimo ravnopravnu saradnju i mesto u Evropi.
I kuda i kako sada?

Donete odluke o evropskom menjanju Srbije razumeli smo, na žalost,  skoro kao nasilno nanošenje demokratije. Dijalog sa Evropom razumemo kao ucenjivački i neosetljiv na svu kompleksnost koju kao društvo nosimo rešavajući problem sa Kosovom i pokušavajući da donesemo konačne odluke o mestu Rusije u našem evropskom putu i cilju.

Ta oprečna osećanja među ljudima najlakše je opisati rečenicom koja glasi „Idemo u EU, ali ...“ a u stvari nema – ali.

S tim „ali“ pokušavamo da postanemo društvo razvijenih, sposobnih, vodećih, a da se pri tome nimalo ne promenimo, da zadržimo sve svoje iluzije o sebi samima, svo zavodljivo, katkad mitsko samozadovljstvo o sopstvenom značaju, tradiciji i istoriji, a bez samopoštovanja, u stvari.

To „ali“ je proizvod nedostatka samopoštovanja koje imamo kao društvo. Ponosni na srednjovekovne manastire ne gradimo do njih ni puteve ni putokaze, ponosni na lepotu geografije u kojoj smo rođeni neštedimice i bezobzirno je prljamo i zagađujemo, ponosni na usmenu i pisanu kulturu rugamo se volji za znanjem raznih među nama, ponosni na pripadnost sopstvenoj naciji ne odolevamo narcizmu zbog malih razlika drugačijih od nas, ponosni na tradiciju, odbijamo da prihvatimo koliko je među nama strašno malo osnovnog lepka društvenog tkiva uspešnih – poverenja i međusobne solidarnosti.

Mi smo društvo koje funkcioniše kroz te paradokse, i paradoksalno, to nam je istovemeno i prepreka i šansa da izmislimo sopstvenu budućnost, da svi znamo jasan odgovor na pitanje „kuda idemo“.

Možda mogu svi ti naši paradoksi da nam pomognu da razumemo da, ako nastavimo da vucaramo za sobom to „ali“ koje izgovaramo kao volju da se ne menjamo, ono stoji svugde, a ne samo u deklarativnom odgovoru o Evropi kao mestu ka kom idemo. Ono je u rečenicama „slobode i prava za sve, ali ..“, „jednakost i šanse za sve, ali ...“ , „pravna država svima, ali ...“, „nema pravde koja je osveta, ali ...“ „privatna svojina i tržišna ekonomija, ali ...“, „sloboda govora, ali ...“, „demokratija, ali ...“

I to malecno „ali“ je razlika između nas i evropskih društava iz prve polovine XX veka, tako sličnih nama, a bez „ali“ u odlukama o sopstvenom razvoju koji ih je učinio uspešnim, bogatim, vodećim, modernim, onakvim kakvi bismo i mi želeli da budemo – „ali“ ....

To „ali“ proizvodi velike nevolje pravnoj državi i demokratiji, to „ali“ unapred podrazumeva razne izuzetke, nejednakosti, gradi stil podaništva kojim se ubacuje u te grupe izuzetih, to „ali“ lomi institucije, huška ljude jedne na druge, stvara osećanja opšte nesigurnosti, jer iza svega što se u društvu dešava uvek ima neko „ali“ kojim se u stvari navija protiv svega za šta se na rečima o modernoj Srbiji zalažemo, kojim se navija za čvrstu ruku, kratke postupke, jednoumlje i atmosferu kojom se smatra da se svako može dovoljno pokoriti, zaplašiti i ućutkati da i ne pomisli da ikako drugačije i može biti.

Mi smo društvo stvarne neodlučnosti i otuda nam je to „ali“ uz svaki opis konteksta koji živimo jer nam pomaže da na pristojan, razložan i skoro razuman način uspešno poričemo sopstvenu realnost koju ne tvore  pravila, pravda i pravna država, već izuzeci stvoreni zato što je sve iza  „ali“ u svakoj rečenici ogroman, tmast, sivi, interpretacijama podložan  prostor kojim se ne propušta svetlo na jasan odgovor o tome kuda idemo. Pa zato i tako neke društvene grupe vide samo srljanje bez pravog plana i cilja, a neke druge vide da smo svi na dobrom putu, a dijaloga među tim grupama i nema, jer ga niko i ne želi, svako svoje „ali“ čuva jer zna da postoji ogromna mogućnost da se ta rečca dijalogom okruni, možda čak i izbriše.

I zato nam, u celini, jasna slika o našoj budućnosti često izmiče, ophrvani svakodnevnim brigama o preživljavanju ne sećamo se kad smo se poslednji put probudili bezbrižni i laki, s osećanjem sigurnosti da pripadamo društvu svesnog svojih problema, manjkavosti i neznanja, a osposobljenog da samo sve svoje probleme rešava.

Neznanje kojim s lakoćom izgovaramo „ali“ uz sve važne tvrdnje o nama samim je naš najveći, ako ne i jedini pravi problem.

Neznanje je neodvojivo od arogancije, od bahatosti, od ponosa na ničim utemeljen stav da će nam uspeti da izgradimo moderno društvo i pravnu državu, a da pri tome zadržimo to „ali“ uz sve čime se bavimo, da zadržimo izuzetke tako da baš mi budemo oni na koje se za sve važeća pravila i neće odnositi.  Neznanje o tome proizvodi i površnost i nepravde u menjanju društva, površnost je nespojiva sa uspehom u bilo čemu i tako se stvara mali, neznanjem zaštićen prostor u kojem čučimo ili tapkamo na jednom mestu, umesto da učeći i smanjujući neznanje o svemu koračamo sasvim svesni realnosti kojom jesmo, takvi kakvi smo.

Koraci koje tako i pri tome budemo pravili izgradiće ritam našeg odgovora na pitanje „kuda idemo“. U godinama pred nama hodamo ka postizanju zakonom obavezujućeg dogovora o Kosovu i sa Kosovom, hodamo ka istoj poziciji Rusije na kojoj su i sve druge države Evrope, hodamo gradeći pravnu državu pred kojoj smo svi jednaki, brinući o ekonomiji koja ima temelj u privatnoj svojini, u konkurenciji i boreći se za prava svih koji tu ekonomiju grade svojim radom, boreći se za pravo na smanjenje brige o preživljavanju, hodamo ka sticanju samopoštovanja i obavezi poštovanja i uvažavanja svakog pojedinca pred svakom institiucijom koja treba da mu služi jer je on kao poreski obveznik plaća. Koračajući tako zajedno treba da uradimo najteži posao jednog društva – da u njemu izgradimo dijalog, poverenje i međusobnu solidarnost, jer smo mi ljudi istovremeno i u stvari ta država, ta Srbija za koju se sada pitamo „kuda ide“.

Idemo  svim tim koracima u društvo drugih evropskih, modernih država.
Bez „ali“.